STUDENTSKI ZIVOT

Nakon srednje skole ucenici opcenito imaju zapravo dvije opcije na raspolaganju u skoro svim zemljama na Balkanu. Prva opcija je studiranje, a druga opcija je pronalazak posla odmah nakon srednje skole, sto je u vecini slucajeva zapravo nemoguce s obzirom na ekonomsko stanje zemlje, konkretnije Hrvatske u ovom slucaju. Vecina njih nakon srednje skole pokusava pronaci posao na sezoni na moru tijekom ljeta ili preko “veze” kako se to kod nas kaze, u lokalnom gradu ili mjestu. Medjutim to ne zavrsi uvijek uspjesno pa su primorani ostati zivjeti s roditeljima.

 

Prva opcija je zapravo puno bolja i isplativija od druge. Studiranje je za mnoge ucenike nocna mora jer su jedva docekali zavrsiti srednju i pronaci posao, medjutim kada shvate da zapravo u tome nece uspjeti bez fakultetske diplome pocinju razmisljati o studentskom zivotu. Naravno odredjenima to nije moguce zbog financijske situacije, no studiranje je u Hrvatskoj na primjer, zapravo besplatno jer se godina na fakultetu ne placa ako uspiju poloziti tzv. Drzavnu maturu, odnosno ispite koji su potrebni kako bi se upisao odredjeni fakultet. Nakon sto se matura polozi i ucenik uspije upasti na fakultet na redovni studij, otvaraju mu se mnoge mogucnosti. Dakle prvenstveno student ima odredjene subvencije na skoro svim mjestima, od bazena pa do restorana, kafica, klubova, kina i sl. Studenti posjeduju tzv. iksicu, odnosno studentsku iskaznicu koja sluzi za objedovanje u studentskim menzama i restoranima na sveucilistu. Kod nas u gradu Vukovaru sluzi i za dobivanje subvencije na prijevoz ukoliko student zivi u gradu koji je udaljeniji od fakulteta, isto tako i za odredjene popuste u teretani, kinu, knjiznici i sl. Pored iksice, postoji i tzv. studentska iskaznica koja sluzi za zaposljavanje preko Studentskog servisa koji nudi siroki raspon studentskih poslova i to je zapravo najbolja stvar vezana uz studiranje. Zaposljavanje studenata nudi mnoge mogucnosti kao na primjer nastavak rada u odredjenom poduzecu nakon zavrsetka studija, financijsku neovisnost, stambenu zbrinutost i sl. Naravno da bi se sve gore navedeno i ostvarilo, student je obvezan ostati u redovitom statusu, odnosno polagati ispite u roku i izvrsavati obveze koje od njega zahtjeva fakultet. U slucaju da student ne uspije odrzati redoviti status i zavrsi na izvanrednom statusu zbog odredjenih okolnosti, sve gore navedeno prestaje postojati, jer kada student postane izvanredan, placa sve, od godine na fakultetu (koja je najskuplja), preko prijevoza, stanovanja i sl., te gubi sve subvencije koje dolaze uz redovito studiranje.

 

Niti jedan fakultet zapravo nije lak, medjutim uz volju, trud i upornost, sve se da poloziti u roku i uzivati u svim pogodnostima koje studiranje donosi. Postoji jedna izreka koja zapravo opisuje cjelokupno studiranje a to je da: “Ne zavrsavaju fakultet pametni, nego uporni”. Nadam se da vam je ovaj kratki opis uspio barem malo docarati kako je to biti student i da ce vam pomoci pri odluci sto napraviti nakon srednje skole.

 

article-1160362-03C98203000005DC-595_468x588

You may also like...

6 Responses

  1. A says:

    hm, tocno mi pada na pamet da se vratim u Ri i tamo zapocnem studij

  2. Astronaut says:

    Joi Maja,tako je svagdje ne samo u Hr.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *